OZET

1966 yılında doğdum. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji (ön lisans) ve Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldum. 1976 yılında seslendirme yapmaya başladım. Amerika’da NY üniversitesinde Nelly McCaslın"le yaratıcı drama, TVİ actor studio'da Richard Harden'le oyunculuk ve reji, Marion Pierce'le fonetik, İtalya'da Vera Bertinetti"yle ses ve beden dili, Commedia dell'arte, Spazio music okulunda sahne tekniği eğitimleri aldım. Devlet Tiyatrolarında yirmi üç yıl tiyatro oyuncusu olarak çalışıp emekli oldum. Ferdi Merter’le birlikte Çığır Sahne ve Tiyatro Cansın’ı kurdum.

 

Başta TRT olmak üzere pek çok özel kanalda program sundum. Birçok dergi ve gazetede köşe yazarlığı yaptım. ( Cosmopolitan,Dishy,Habernews,Trend Magazin vb...) Feminen VIP adlı kadın-magazin dergisini çıkardım Fransızlar tarafından dünyada kadın hareketleri temsilcisi beş Müslüman kadından biri seçildim ve pek çok yerde seminerler verdim. Balkan ülkelerinde ve Avrupa’da tiyatro yönetmenliği yaptım, kişisel gelişim eğitimleri verdim.

 

Vajina Monologları, Dövme ve Hamam oyunlarımla "kadın hakları" üzerine çalışmalar yaptım,konferanslar verdim.

 

Down sendromlu çocuklarla drama çalışmaları yaptım. Uludağ Üniversitesi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi, Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde “Yaşam bir tiyatrodur” adı altında oyunculuk ve iletişim dersleri verdim. 2001 yılında "Sen değişirsen herşey değişir" ekolünü başlattım.

 

2011 yılından beri kariyerimi İngiltere’de sürdürmekteyim. Aynı yıl "Fame Academy"'i kurdum. (2015'ten beri AMC COMPANY bünyesinde  AMC HOUSE PRODUCTION ve AMC akademi olarak devam etmektedir.)   2020 yılında AMC AKADEMİ adıyla sanal akademi açtım. Halen reklam filmlerinde seslendirme yapmaya devam ediyorum. Dünyanın her yerinde “Bilinçli Farkındalık” (Mindfulness) seminerleri veriyorum.

 

İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca dillerini konuşuyorum.

Kaşağı, Kurşun Adres Sormaz ve Kırk adlı sinema filmlerinde ve pek çok dizide rol aldım.

 

Başta TRT (Hanımlar sizin için, Yaşasın Edebiyat) olmak üzere HBB,KANAL 6, SKYTÜRK,KANAL T (ALO ALO müzik eğlence,Sevgi Bankası,Herşeyi konuşalım,Sabahlık Haberler) gibi program sunuculukları ve KANALD,KANALTÜRK,SHOWTV,STARTV gibi kanallarda konuk yorumcu olarak çalıştım.

 

Kitaplari;

Kadınlara özel, erkekler zaten anlamaz 2005
İksir(Alternatif Sağlık) 2007

Yaşam ve ilişki cadısı 2009

Dokuz Ay On Gun (2019)

Bitti dedigin anda kaderin yeniden yazılır (2020)